Nominations for our Staff Achievement Awards closed on Friday 15 September.

We've had a fantastic response with over 145 nominations made - a new SCFT record. Thank you to colleagues who have made nominations on behalf of their colleagues/teams.

Please click on the award categories below to view colleagues and teams who are finalists and have been nominated.

We received such a large number of high quality nominations for the category Making a Difference that the judging panel has decided to split this into two separate awards categories. They are: Making a Difference - Individual and Making a Difference - Team.

Finalists

  • Lucy Curran, Community Practitioner, Communities of Practice, Haywards Heath
  • Jane Evans, Children's and Young People's Community Nurse Specialist Team Lead, Community Children's Nursing West (Snowdrop)
  • Phillip Miles, Case Manager
  • Emma Tre-Vett, Health Facilitation Nurse, Learning Disabilities Health Facilitation Team, West Sussex

Nominations

  • Teresa Bate, Senior Nurse, Chailey Clinical Services 
  • Nicola Bibey, Team Leader, Littlehampton 
  • Chlamydia Screening Programme Team, Brighton & Hove
  • Children & Young People's Community Nursing Team, West Sussex
  • Community Neuro Rehabilitation Team (North), West Sussex
  • Community Stroke Rehabilitation Team, Lewes and Havens
  • Laura Ferguson, Senior Psychological Wellbeing Practitioner, Time to Talk, Coastal West Sussex
  • Finches Short Breaks Service, Chailey Clinical Services
  • Emma Finlay, Advanced Nurse Practitioner, Arundel & District Community Hospital
  • Debbie Herring, Clinical Lead, West Worthing Proactive Care Team
  • Hospital@Home Team, Brighton & Hove
  • Looked After Children Health Team, West Sussex
  • Carollyn Marskall, Learning Disabilities Acute Liaison Nurse, Learning Disabilities Health Facilitation Team, West Sussex
  • Sarah McLaren, Mid Sussex South Community Team
  • Vanessa Moore, Community Dietitian, High Weald, Lewes and Havens 
  • Anna Nickson, Health Care Assistant, Caravelle Ward, Crawley Hospital
  • Carol Nosworthy, Staff Nurse, Arundel & District Community Hospital
  • Kate Nutt, Senior Physiotherapist, The Kleinwort Centre, Haywards Heath
  • Corine Spouse, Learning Health and Facilitator, Learning Disabilities Health Facilitation Team, West Sussex
  • Sussex Children's Sexual Assault Referral Centre (SARC) Clinical Team
  • The Bailey Unit, Midhurst Community Hospital

Finalists

  • Damian Breen, Facilities Team Leader, The Kleinwort Centre, Haywards Heath
  • Katherine Frances-Browne and Richard West, LGBT+ Network Leads (interim)
  • Cara Mitchell, Nurseries Business Manager, Nurseries - Brighton, Crawley and Hove
  • Andrew Razzell and Theresa Andrews, Joint Professional Lead and Podiatry Operational Lead, Podiatry and Orthotics Service, Crawley

Nominations

  • Children's and Young Peoples Continence Team, West Sussex 
  • Claire Dorey, Family Support Worker/Healthcare Assistant, Community Children's Nursing, West Locality/Snowdrop
  • Maureen Downes, HIV Community Nurse Specialist, Community HIV Specialist Service
  • Keighley McPherson and Kirollos Bolis, Resourcing Team Leader, Recruitment and Admin Assistant

Finalists

  • Barney Bristow, Data Analyst, Time to Talk and Time to Talk Health, West Sussex
  • Zanya Lapsa, Falls Prevention Technician, Falls Prevention Service, Central Area
  • Chris Morris, Community Children's Nurse, Children's & Young People's Community Nursing Team, West Sussex
  • Carole Perry, Acting Head of Healthy Child Programme, West Sussex
  • Marcello Rossi, Clinical Lead, Hospital@Home, Brighton & Hove - two nominations

Nominations

  • Nicole Alder, Receptionist, BognorRegis War Memorial Hospital
  • Dominique Ashcroft, Operational Team Lead, Community Nursing Havens, East Area
  • Liz Baigent, Management Accountant, West Area
  • Nicky Bibey, Team Lead, LittlehamptonWest Proactive Care
  • Lisa Brock, Professional Lead, Children's Speech and Language Therapy, Trustwide
  • Belinda Coetzee, Team Lead, Healthy Child Programme Team - Adur, West Sussex
  • Caroline Coyne, Strategic Planning and Performance Officer, Strategic Planning Team, Trustwide
  • Laura Dayneswood, Community Bed Coordinator, Coastal West Sussex - two nominations
  • Michelle Duque, Advanced Nurse Practitioner, Inpatient Units, CrawleyHospital
  • Cat Flook, Information & Digital Systems Clinical Lead, Healthy Child Programme, West Sussex
  • Beth Hale, System Administrator, Online Expenses, Trustwide
  • Denise Harris, Organisational Development Manager, Human Resources and Organisational Development Team, Trustwide
  • Dawn Hart, Matron, The KleinwortCentre, Haywards Heath
  • Karen Hawes, Clinical Service Manager, Minor Injuries Units, High WealdLewes and Havens
  • Wendy Heater, Administrator, Family Nurse Partnership, West Sussex
  • Sheridan Hutchinson, Business Support Manager, Wheelchair and Community Equipment Services, Sussex Rehabilitation Centre
  • Siobhan Johnson, Team Administrator, RSNTChailey Clinical Services
  • Hannah King, Ward Manager, Piper Ward, CrawleyHospital
  • Nicki Leighton, General Manager for Community Hospitals and Urgent Care, Central Area
  • Rachel Matthews, Clinical Lead, HeathfieldCommunity Nursing Team, High Weald Lewes and Havens
  • Lisa Murdoch, Project Manager, Informatics
  • Stephen Partlett, Facilities Supervisor, Facilities Department
  • Alison Perks, Administrator, Community Neurological Rehabilitation Team, Brighton & Hove
  • Marcus Pescod, Bank Administrator, Responsive Services, Brighton & Hove - two nominations
  • Ann Podsiadly, Area Manager, Healthy Child Programme, Brighton & Hove 
  • Alison Smith-Robbie, Practice Education Facilitator, Practice Education Facilitator Team, Trustwide
  • Karen Spencer, Administrator, Community Children's Nursing - West and Snowdrop, West Sussex
  • Vanessa Swaine, Clinical Skills Manager, Education and Training, Trustwide
  • Katy Wood, Recruitment, Human Resources
  • Anne Withey, Psychological WellbeingPractitioner, Time to Talk, Coastal West Sussex
  • Michelle Wright, Manager, Community Child Health Service, West Sussex

Finalists

  • MILK! Infant Feeding Team, West Sussex
  • Hill Top, Rainbow and Butterfly Nurseries, Brighton, Crawley and Hove
  • Proactive Care Team, Chichester
  • School Nurses, Healthy Child Programme 0-19, Teams A&B, Brighton & Hove

Nominations

  • Children's and Young People Community Nursing Team - West, West Sussex
  • Community Neuro Rehabilitation Team - West, West Sussex
  • Medical Appraiser Team, Trustwide
  • Patient Safety and Risk Team, Trustwide
  • Proactive Care and Community Nursing Teams, Beach Park House, Worthing
  • West Area Wider AMT – Leadership Team

Finalists

  • All staff at The Kleinwort Centre, Haywards Heath
  • MILK! Infant Feeding Team, West Sussex
  • Physiotherapy Musculoskeletal Outpatient Teams, Crawley and Horsham Hospitals
  • Specialist Health Visitor Team for Children with Autistic Spectrum Conditions, Seaside View Child Development Centre, Brighton & Hove

Nominations

  • AAA Screening Technicians, AAA Screening, Trustwide
  • Julia Brook, Bladder and Bowel and Parkinson Administrator, Bladder and Bowel and Parkinson's Services, East Area - two nominations
  • Children's Audiology Team, Trustwide
  • Community Diabetes Specialist Nurse Team - West, West Sussex
  • Crawley Communities of Practice - East and West 
  • Monika Dobrotkova, Sheila Doughty, Neil Hanley, Hazel Foss, Heba Jackson, Louise Mayer, Emma Page, Marcello Rossi, Kim Stimpson and Kate Vine, Calderdale Facilitators, Trustwide
  • echo (End of Life Care Hub), Coastal West Sussex
  • Human Resources and Organisational Development Team, Trustwide
  • Lesley Harding, Senior Specialist Occupational Therapist, Occupational Therapy, Child Development & Disability Service, Brighton & Hove
  • Integrated Primary Care Team (East Locality), Brighton and Hove
  • Anna Jones, Community Children's Nurse, Community Children and Young People's Service - West, West Sussex
  • Learning Disabilities Health Facilitation Team, West Sussex
  • Kate Nutt, Specialist Physiotherapist, The Kleinwort Unit, Haywards Heath
  • Phil Portway, Children's and Young Peoples Counsellor, Community Children's and Young Peoples Service - West, West Sussex
  • Marcello Rossi, Senior Staff Nurse, Hospital@Home, Brighton & Hove
  • Vanessa Sharp, Professional Lead and Operational Manager, Children's Audiology Team, Trustwide
  • Louise Viney, Service Manager, Adult Speech & Language Therapy, Trustwide
  • Trudy Ward, Head of Children and Young Peoples Specialist and Community Nursing, Children's Services

Finalists

  • Jackie Allt and the Time to Talk Service, West Sussex
  • Community Nurses: Team Clusters 2, 9, 10, 11, Crawley, Worthing Central and Worthing East, West Sussex
  • Catherine Evans, Director of Research and Innovation
  • Jenny Parry, Consultant in Paediatric Dentistry, Special Care Dental Service

Nominations

  • Children's and Young People Community Nursing Team - West, West Sussex
  • Robert Emanuel, Special Care Dentistry Consultant, Special Care Dental Service
  • Catherine Farey, Occupational Therapist, Horizon Unit, Horsham Hospital
  • Fiona Lindsay and the Palliative Care Team, Brighton & Hove
  • Research and Innovation Delivery Team, Trustwide

Finalists

  • Kirsty Gascoine, Community Nurse, Rural Proactive Care Team, West Sussex
  • Hospital@Home Team, Brighton & Hove - two nominations 
  • Joanna Lightfoot, Healthcare Assistant, Inpatient Unit, Crowborough War Memorial Hospital
  • Piper Ward, Crawley Hospital

Nominations

  • Jennifer Barnes-Andrews, Children's Community Nurse, Children's and Young People's Community Nursing Team - West/Snowdrop, West Sussex
  • Ellysia Diprose, Widening Participation Apprentice, Education and Training Department, Trustwide
  • Dmitri Gour, Trainee Rehabilitation Engineer, Rehabilitation Engineering Service, Chailey Clinical Services
  • Natasha Longland, Specialist Practice Community Children's Nurse Student, Children's and Young People's Community Nursing Team - West/Snowdrop, West Sussex
  • Rajal Parekh, Health Care Assistant, Piper Ward, Crawley Hospital
  • James Winmill, Community Healthcare Assistant, Crawley Community of Practice - West

Finalists

  • Helen Crosby, Snowdrop Volunteer Coordinator, Children's and Young People's Community Nursing Team - West/Snowdrop, West Sussex
  • Barbara Graham and Christine Ramsbottom, Community Liaison Matrons, Integrated Discharge Team, Central Area
  • Jane Musiol, Clinical Lead, Community of Practice, Haywards Heath
  • OneCall Coastal, East Area

Nominations

  • Community Child Health Information Service, West Sussex
  • Laura Dayneswood, Community Bed Coordinator, Community Bed Management, Coastal West Sussex
  • Leah Fung, Trainee Psychological Therapist, Time to Talk, West Sussex
  • Heart Failure Team, Central Area
  • Hospital@Home, Brighton & Hove - two nominations
  • Gemma Millyard, Community Children's Nurse, Children's and Young People's Community Nursing Team - West/Snowdrop, West Sussex
  • Karen Milton, Senior Specialist Occupational Therapist, Occupational Therapy, Child Development & Disability Service, Brighton & Hove
  • Lisa O'Hara, Clinical Service Manager, ECHO (End of Life Care Hub), Coastal West Sussex
  • Marcello Rossi, Senior Staff Nurse, Hospital@Home, Brighton & Hove
  • Special School Nursing Team, Children & Young People's Community Nursing Service, West Sussex

Finalists

  • Deidre Gumbrell and Sheila Hughes, Toy Library, Conway Court, Hove
  • Jasmine Mercer, Health Champion, High Weald Lewes and Havens
  • MILK! Breastfeeding Peer Supporters, West Sussex
  • Service by Emergency Rider Vehicles (SERV), Sussex  

Nominations

  • Nick Cavey, Arundel and District Community Hospital
  • Rosy Chippington, Nurseries
  • Patricia Crisp, Midhurst Community Hospital
  • Mike Dabner, Sussex Rehabilitation Centre
  • Lenka Hutchin, Portslade Children's Centre